Kontakty

ZŠ a MŠ Sluníčko s.r.o.

Telefon: +420 581 772 171
Fax: +420 581 277 513
E-mail: slunicko@slunicko.cz

Loučská 237
75131, Lipník nad Bečvou


Ředitelské volno

Školní noviny č.2

Newsletter

Ceník platný od 1. 9. 2018

Projekt

Jízdní řád Sluníčkobusu

SlunickoBook

Aktivní škola

Škola Online

British Council


Školní rok 2019/2020

Zahájení šk. roku: 2. 9. 2019 (pondělí)
Podzimní prázdniny: 29. - 30. 10. 2019
Vánoční prázdniny: 23. 12. - 3. 1. 2020
Konec 1. pololetí: 30. 1. 2020 (čtvrtek)
Pololetní prázdniny: 31. 1. 2020 (pátek)
Jarní prázdniny: 24. 2. - 1. 3. 2020
Velikon. prázdniny: 9. 4. - 10. 4. 2020
Konec šk. roku: 30. 6. 2020 (úterý)
Zahájení šk. roku 2019/2020: 1. 9. 2020


Vánoční výzdoba ve Sluníčku

Viděli jste vánoční stromek s medvídky, my ano, my ho máme ve Sluníčku a je krásně nostalgický. Pochvala patří paní učitelce Vackové a žákům 2. stupně.


Halloweenská párty na druhém stupni

V pátek 25. října se druhý stupeň ponořil do temně slavnostních kulis, když byla vyhlášena soutěž o nejpůsobivěji vyzdobenou třídu v halloweenském duchu.

Všechny třídy se do oslav zakously s vervou a každá z nich přišla s nějakým svým originálním nápadem. Šesťáci stáhli pár děvčat z kůže a masa až zbyly pouze vratce pohybující se kosti. Sedmákům se podařilo v zatemnělé třídě v čele s hrůzostrašně záhadnou klášterní sestrou a v doprovodu pochmurné hudby navodit tak tísnivou atmosféru, až se jim podařilo zježit i ten poslední fous na bradě pana učitele Musila. Osmáci vsadili spíše na klasickou výzdobu zahrnující černou a oranžovou barvu a dýně ve všech možných podobách. Když se však při prohlídce třídy zjevil duch Kláry, pan učitel Hrabec byl tak vystrašen, až utekl ze třídy. Na závěr prohlídky si devátá třída připravila dechberoucí rituál na osvobození krutého démona. Naštěstí však neúspěšný, byť oběť nabídnutá démonovi zas o štěstí tolik mluvit nemůže. Den nenabídl pouze strašidelné momenty. Některé třídy využily příležitost a přinesly si i nějaké občerstvení, takže chroupaly zuby, kosti či oč a samozřejmě nechyběly (nejen) dýňové pochoutky.

Při slavnostním ohodnocení byly oceněny všechny třídy za poctivou přípravu k halloweenskému dni. Avšak sedmá třída si vysloužila místo na pomyslné bedně nejvyšší, jelikož jejich výzdoba byla opravdu nejpůsobivější, kostýmy nejstrašidelnější a jídlo nejchutnější. Gratulujeme!

Taktéž bychom chtěli poděkovat všem, kteří přišli ve strašidelném kostýmu. Z těch nejlepších vyjmenováváme: Kristýnu a Amélii z šesté třídy, Natálii z třídy sedmé, osmačku Kláru a Michaela M. s Lucii a Bárou z devítky.

Za druhý stupeň zdraví Tomáš Hrabec


Duhou za pokladem – aneb oslava svatého Patrika

Je málo svátků, které se z lokální zábavy rozšířily do celého světa. Den na oslavu jistého Ira, svatého Patrika, je jedním z nich. Původně připomínal počátky křesťanství v Irsku, později, především v USA, sloužil jako záminka se pořádně napapat a napít, dnes se po celém světě lidé oblečou do zelena, plují po zeleně nabarvených řekách a samozřejmě mají záminku se pořádně napapat a napít. A my na druhém stupni jsme se v pátek 15. března rozhodli naskočit do party vagónu a pěkně si ten pátek zpříjemnit (v neděli, kdy se St. Paddy slavil, nikdo do školy přijít nechtěl).

Pojali jsme to jako soutěž o nejzajímavěji, nejhezčeji, nejoriginálněji, nejzeleněji, nejirštěji, nej… vyzdobenou třídu. No prostě žáci museli ohromit porotu drsných chlapů učitelů, kteří se nedají podplatit žádnými kokinami, obalamutit dětským pohledem ani přesvědčit líbivými řečmi. Taktéž bylo třeba potěšit srdce vlídné paní ředitelky, která si taktéž třídy v celé své kráse prohlédla. Žáci měli týden na to, aby si sehnali dekoraci, případně připravili nějaké dobroty a možná dokonce si zjistili, o čem ten svátek vůbec je.

Každá třída se na to vrhla s rozličnou strategií. Šesťáci už při nejbližší možné příležitosti začali nosit všemožné zelené věci a irské motivy, načež v pátek měli třídu zelenou od shora dolů s bufetem plným sladkostí (ale i zeleného ovoce) trůnícím veprostřed třídy. Sedmáci a deváťáci zvolili klasické meditování a plánování do poslední chvíle, ale vše stihli včas a deváťáci dokonce přinesli buchtu se zeleným topingem (který pak během dne záhadně zmizel, když málem přiotrávili učitele angličtiny). Osmáci celou dobu vypadali, že volí podobnou taktiku jak sedmička a devítka, ale při pátečním vyhodnocování přiznali, že tajně spřádali plány skryti před pohledy všech, aby nikdo neukradl jejich nápady. Ono přizvat si tančícího leprikóna vůbec nebyl špatný nápad!

Páni učitelé tak nakonec měli velmi těžké rozhodování. Bufet šesťáků byl velmi působivý, buchta deváťáků vcelku chutná a muffiny osmáků opravdu delikatesní. Nakonec se ale přísná porota shodla ocenit prvním místem šesťáky, kteří vytvořili opravdu originální a příjemné zelené místo k oslavám irských tradic. Byli to tedy oni, kdo si odnesli hlavní poklad leprikóna. Ostatní třídy ale byli taktéž oceněné po zásluze za snahu a velmi jim za to děkujeme. Dobrá práce! Prohlašujeme tedy tuto soutěž za úspěch a příště si ji zopakujeme při nějaké další příležitosti.

Za celý druhý stupeň zdraví Tomáš Hrabec


Z EVROPSKÉHO POHÁRU V GLIWICÍCH VEZOU JUNIOŘI 12 MEDAILÍ

NOVINKY | 13 / 11 / 2018

Evropský juniorský pohár v plavání s ploutvemi.

V sobotu a v neděli 10. – 11. listopadu 2018 se v polských Gliwicích uskutečnily mezinárodní závody Finswimming European Junior Cup – Evropský pohár juniorů v ploutvovém plavání. V Polsku se představilo více než 200 závodníků z 28 klubů Ukrajiny, Ruska, Estonska, Litvy, Slovenska, Polska a nechyběli samozřejmě ani čeští junioři, kteří se v početné mezinárodní konkurenci rozhodně neztratili. 

Nejúspěšnějším českým klubem byl na evropském juniorském poháru přerovský klub Fast Fins, jehož závodníci vybojovali čtyři cenné kovy. Adéla Zapletalová zvítězila na trati 200 BIFI a ke zlatu přidala také dva bronzy v závodech na 50 BIFI a 100 BIFI. 


Rekord, který překonala Adéla Zapletalová.

Rádi bychom všechny informovali o úspěchu naší studentky v plaveckém závodu, který se konal o víkendu 7. - 8. 10. v Keckemétu - Maďarsko. Byl to 5. ročník světového mítinku mládeže.

Adéla plavala 4 x individuální start - 50 BIFI (kraul 50m), 100 BIFI (kraul 100m), 200 BIFI (kraul 200m), 100 PP(delfín 100m). Na všech tratích získala zlatou medaili.

Na trati 100 a 200m BIFI zaplavala rekordy ČR - oba byly z roku 2009. Povedlo se tedy rekordy pokořit po více než 8 letech.

Na dalších dvou tratích vybojovala také zlato.

Pátým startem byla štafeta děvčat 4 x 100PP (4 x 100m delfín), kde si opět doplavaly pro zlatou medaili.

Informace o úspěchu Adély Zapletalové nám sdělila její maminka, Sylvie Zapletalová.  

Všichni gratulujeme a jsme na ni pyšní.

Přerovský deník


Škola v přírodě 4. - 6. třída

V pondělí 11. září jsme jeli na školu v přírodě na Horní Bečvu. Ubytovali jsme se v bungalovech u hotelu Cherry. První den nám počasí moc nepřálo, proto jsme vyrazili na krátkou procházku kolem přehrady. Druhý den nám opět vydatně pršelo. Dopoledne jsme se trochu učili a zahráli jsme si hru Pistolníci. Odpoledne jsme se vydali na menší túru na Benešky. Večer jsme si zadováděli na malé diskotéce. Ve středu nás čekala celodenní túra přes Třeštík na Vysokou. Večer pořádali žáci 5. třídy pro své mladší kamarády stezku odvahy. Chválíme všechny žáky 1., 2. i 4. třídy za jejich velkou odvahu a skvělé splnění připravených úkolů i za dodržení všech pravidel. Svoji odvahu si vyzkoušeli i žáci 6. třídy, pro které připravil stezku odvahy pan učitel Musil. Také je chválíme za odvahu. Ve čtvrtek jsme dopoledne věnovali hrám v přírodě v družstvech - hledání věcí podle zadání (najdi něco pěkného, škaredého, živého, houbu, žlutou květinu, něco co do lesa nepatří, kapradinu, něco jedlého, smrkovou šišku a něco nejedlého), trénink paměti (kolik najdeš kolíčků v lese), přines jich co nejvíce. Odpoledne jsme pokračovali hrami Bludiště a dones brčko na dlani co nejdále. Potom jsme vytvořili družstva i s žáky 1. - 3. třídy a zahráli jsme si na klokany. Večer se konala diskotéka, na které jsme se potkali i s žáky 2. stupně. V pátek jsme se po snídali zabalili a po obědě se vrátili zpět do školy.


Druhý stupeň na škole v přírodě

V pondělí 11. září jsme s žáky druhého stupně (sedmá až devátá třída) vyrazili na chatu Brian na Horní Bečvu. Vlídné počasí nás zrovna neuvítalo, ale hned večerní procházka beskydskými lesy mezi mloky a liškami nám přecejen ukázala, jaké krásy se pod rouškou mokré mlhy a mraků skrývají.

V pěti dnech jsme postupně probádali všechny turistické cesty, které okolí nabízelo. Po trasách okolo říčky Mečůvky směrem na Marťiňák, či na strmých svazích na Benešky, jsme občas ztráceli dech (nejen tedy díky krásným výhledům), ale i přesto se z toho nakonec vyklubaly příjemné vycházky. Ve středu jsme spojili síly s čtvťáky, páťáky a šesťáky, abychom vystoupali na nejvyšší kopec v okolí, příznačně pojmenován Vysoká. Přes Třeštík a PP Kalnatá jsme dorazili zpět na chatu. Některým dětem až ukápla slza nad tou veškerou krásou, když procházely mechovými lesíky, když se zohýbaly před perličkami vody zachycenými na pavučinkách a když uviděly, kde vzniká řeka Bečva, kterou tak věrně znají v lipenském okolí. Ani výhled do okolí tolik nepotřebovaly, když viděly masivní mraky převalující se přes hřeben hor, kudy následně procházely. Je však pravdou, že když v nižších nadmořských výškách vykouklo slunce, přivítali jsme jeho hřejivé paprsky s vděčností. 

Večer se ukázalo, že středeční celodenní procházka nám dala spoustu energie, museli jsme tedy ve čtvrtek ještě jednou vyrazit ven. Navíc nás znovu hřálo sluníčko, tudíž by to byla obrovská škoda toho nevyužít. Především pak na louce Pod Kotlovou se děti vyřádily, předhánějíce se v atletických a silových výkonech, díky čemuž si o to více užily posledního turistického výkonu. 

Večerní program byl taktéž pro žáky výživný. Nevím, jestli si více užili tradiční hru Městečko Palermo či sedavou házenou, jistě i ocenili pár matematických příkladů a anglických aktivit, ale i stavění věže ze špejlí. Nechyběla ani diskotéka a stezka odvahy. Dostali také dost volného prostoru, aby si užili na houpačkách a kolotočích a vyřádili se na dalších atrakcích v okolí chaty. 

Je však pravdou, že při pátečním odjezdu jsme byli docela rádi, že jedeme domů. Únava se již dostavovala a především počasí se rozhodlo stávkovat a přineslo zimu a před deštěm jsme doslova prchali.

Za učitelský sbor chceme žákům poděkovat za příjemně strávený čas a těšíme se zase příště.

Tomáš Hrabec a Martin Janský


Výlet do Prahy

Výlet do Prahy                    Martin Anděl, 5. třída            

24. května jsem se třídou jel do Prahy. Dovezl nás vlak Regio Jet. Přijeli jsme do Prahy okolo desáté hodiny. Nejdříve jsme šli do kláštera, kde byla ubytovna. Klášter patří řádu Kapucínů. Naše první zastávka - Pražský hrad - největší hradní komplex na světě, který je zdoben uličkami, Chrámem sv. Víta a kaplemi s královským palácem. Pražský hrad je blízko kapucínů. Prošli jsme Chrám sv. Víta a královský palác s vynikající průvodkyní, zbytek bez ní. Poté jsme jeli metrem k Vyšehradu. Byli jsme na Slavíně a u baziliky svatých apoštolů Petra a Pavla. Druhý den jsme se zastavili v Pražské zoo. Měli tam hlavně tučňáky, lachtany, žirafy a slony. Byli tam také medojedi. Když jsme se dost  vynadívali, šli jsme do ubytovny a za chvíli k Hlavnímu nádraží přes Staroměstské a Václavské náměstí. Praha je velmi krásné evropské město, jen škoda, že jsme nestihli Petřín. Praha si vyslouží název Praga caput regni.


Filmový festival Jeden svět

Ve středu 29. března jsme jeli do Olomouce na filmový festival Jeden svět. Zhlédli jsme tři dokumentární filmy: Rockeři, Holka z Instagramu a Jesserův sen. Dětem se výlet moc líbil.


Vánoce na Valašsku

Na svátek sv. Mikuláše navštívil první stupeň naší školy zámek na Vsetíně. Zúčastnili jsme se programu Vánoce na Valašsku. Děti byly rozděleny do čtyř skupin. Všichni si mohli prohlédnout výstavu o životě na Valachách, přenádherně vyzdobený vsetínský zámek - v celém zámku byla expozice baněk firmy Irisa Vsetín krásně naaranžovaná na spoustě vánočních stromečků a větví. Viděli jsme bohatě vyřezávaný dřevěný betlém, u kterého nám paní průvodkyně vyprávěla o životě na Valašsku. Všechny děti si domů odvezly vlastnoručně nazdobenou baňku, ze které měly obrovskou radost. Na Vsetíně jsme všichni společně nasáli tu pravou vánoční atmosféru. MR


  1 / 7   následující stránka